Duże ryzyko, ale i duże wygrane.

Bukmacherka jako źródło dochodu

Zakłady bukmacherskie mogą przynosić stały dochód, trzeba tylko odpowiednio zrozumieć mechanizm ich funkcjonowania. Zdarzają się gracze, dla których jest to jedyne źródło dochodu, ale to raczej rzadkość – na ogół (szczególnie na początku) powinniśmy się nastawić na małe wygrane. Dopiero z czasem, gdy nauczymy się dokładniej obstawiać typować, zaczniemy osiągać większe zyski. Zakłady bukmacherskie są jak inwestycja, potrzeba sporo czasu i zaangażowania, żeby zacząć osiągać sukcesy. Musimy też regularnie poprawiać swoją technikę.

Nie można też zapominać, że jak w każdym zawodzie, trzeba mieć odpowiednie predyspozycje do zostania dobrym typerem. Trzeba umieć myśleć analitycznie i nie bać się podejmować ryzyka. Te cechy są kluczowe w bukmacherce.

Bukmacherka, czyli zakład wzajemny

Zakłady bukmacherskie to nic innego, jak zakład wzajemny pomiędzy dwoma stronami. Jak dużo pieniędzy możemy wygrać zależy od umówionego stosunku wpłaty do wygranej, czyli kursu. W praktyce wygląda to tak, że bukmacher jest pośrednikiem, który przyjmuję zakłady, a on sam nie jest stroną tego zakładu. Typerzy uprawiają wzajemną walkę o wygraną, a bukmacher pobiera od tego prowizję. Prowizja zwana jest też marżą i zależna jest od wielu czynników, ale o tym poniżej. Dlatego obstawiając zakłady rywalizujemy z innymi graczami, a nie z bukmacherem. Gracz zawiera z bukmacherem tylko jeden zakład na dane wydarzenie, ale bukmacher może zawrzeć ich nawet tysiące z innymi graczami. Im więcej zakładów przyjmie bukmacher, tym większy jego zysk z marży.

Który bukmacher jest najlepszy?

Każdy początkujący typer musi zmierzyć się z tym pytaniem. Na szczęście po zmianach w prawie, lista legalnych bukmacherów nie jest długa i każdy z nich ma atrakcyjną ofertę. Dlatego warto wypróbować każdego z nich i sprawdzić, który system typowania będzie dla nas najwygodniejszy.

Oferty bukmacherów są podobne, ale nie są identyczne, niektórzy pozwalają na przykład obstawiać sorty wirtualne, albo prowadzą zakłady live. Dlatego warto mieć założone konta u kilku bukmacherów. Zaletą korzystania z różnych bukmacherów jest też możliwość korzystania z bonusów i promocji.

Jak naliczana jest marża?

Kurs po jakim możemy obstawić dane wydarzenie zależy od sumy stawek jakie zostały obstawione na dany wynik wydarzenia, czyli na np. na remis, wygraną lub przegraną. Wysokość kursu ulega ciągłym wahaniom, często o kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt procent. Wynika to z napływających nowych informacji (zmiana trenera, kontuzja zawodnika, gwałtowna zmiana warunków pogodowych i tak dalej). Dokładną wysokość kursu ustalają specjalne algorytmy zaimplementowane w systemach bukmacherskich. Nasza wygrana będzie tym większa, im lepiej jesteśmy w stanie przewidzieć wynik zakładu.

Kursy zakładów, podobnie jak kursy giełdowe, mogą też podlegać pewnym manipulacją, szczególnie przy płytkim rynku. Na przykład przy dużej liczbie zakładów zawartych na wygraną Polaków bukmacher obniży kurs wygranej, żeby zachęcić graczy do obstawiania wygranej drużyny przeciwnej. Wykorzystywanie zmieniającego się kursu jest jedną ze skutecznych strategii wykorzystywanych przez graczy, którzy zarabiają na zakładach. Najważniejsze z punktu widzenia gracza jest przechytrzenie bukmachera oraz innych graczy. Trzeba umieć lepiej od nich przewidywać wynik zakładu (prawdopodobieństwa wygranej i przegranej).

Zawsze zacznij od analizy wydarzenia

Wielu graczy, często z lenistwa lub pośpiechu, nie wykonuje przed obstawieniem zakładu wystarczającej analizy wydarzenia. Zazwyczaj jest to dużym błędem, bo często choćby sprawdzenie ostatnich wyników danej drużyny pozwala znacznie zwiększyć naszą wygraną. Pamiętajmy też o sprawdzeniu, np. czy dany bokser lubi boksować z leworęcznymi, czy praworęcznymi zawodnikami, czy tenisista woli grać na korcie ziemnym, dywanowym, czy twardym i tak dalej.

Warto przy przeprowadzaniu analizy zachować pewnego rodzaju samodzielność – bardzo często opinie, które znajdziemy na forach internetowych okazują się bardzo mało przydatne. Źródłem największych wygranych jest zazwyczaj obstawianie wydarzeń na przekór powszechnym oczekiwaniom.

Płytki i głęboki rynek

Najprostsza możliwość manipulacji kursem zakładów, to wpływ dużych środków na dany wynik wydarzenia. Taka sytuacja jest jednak możliwa tylko przy płytkim rynku, to znaczy, gdy liczba wszystkich zakładów nie jest duża. Jeżeli rynek jest głęboki, co zwykle ma miejsce przy bardzo popularnych wydarzeniach, to automatycznie malej marża Bukmachera, bo zarabia on na dużym obrocie. Dlatego warto sprawdzać głębokość rynku, zanim zainwestujemy znaczne środki w jakiś zakład. Ma to też związek z obstawianiem ‚underdogów’, czyli granie przeciwko faworytom. Wielu graczy godzi się nawet z serią małych porażek, żeby potem zgarnąć pokaźną wygraną na przegranej faworyta.

Płytki rynek łatwo rozpoznać obserwując zmiany kursów. Jeżeli nawet małe zakłady potrafią zmienić wycenę zdarzenia, to rynek z pewnością nie jest głęboki. I odwrotnie, na głębokim rynku zmiany kursów są minimalne.

Większe ryzyko, większy zysk

Podejmowanie ryzyka stalowych nerwów, ale zazwyczaj właśnie najbardziej ryzykowne zakłady przynoszą największy zysk. Typowe ‚pewniaki’ są zwykle wycenianie w przedziale 1.0 do 1.5, a bardziej ryzykowne zakłady mogą mieć wycenę 3.0 i większą. Dlatego właśnie na nich mamy największe szanse na duże wygrane. Oczywiście jest też większe prawdopodobieństwo straty, ale bez podejmowania ryzyka ciężko jest o wysokie wygrane.

Zarobek na przechytrzenia bukmachera i i obstawieniu przegranej pewniaka przynosi też niewątpliwą satysfakcję i dlatego wiele osób podejmuje takie ryzyko.

Zakłady akumulowane (taśmy)

Wielu początkujących graczy łapie się na niskie marże w tak zwanych zakładach akumulowanych i spodziewa się łatwych wygranych. Tak jednak nie jest, prawdopodobieństwo wygranej spada gwałtownie wraz z każdym zdarzeniem dodanym do kuponu i dlatego jest bardzo trudno o wygraną w tego typu zakładach.

Z naszego doświadczenia wyniki, że przynajmniej na początku, łatwiej jest zarabiać na zdarzeniach z dwoma lub trzema możliwymi wynikami (zawody sportowe). Takie zakłady są z reguły bardziej atrakcyjne, pomimo wyższych stawek.

Value i Valuebet

Początkujący gracze często spotykają się z tymi obco brzmiącymi słowami, których znacznie jest w sumie dość proste. Obliczenie Valuebet według wzoru

value=prawdopodobieństwo/100*kurs

pozwala znaleźć wyjątkowo atrakcyjne zakłady (jeżeli valuebet jest większa od 1). Niestety do stosowania tej techniki musimy umieć szacować prawdopodobieństwa wygranej (w procentach) – a to nie jest łatwe. Bukmacherzy używają do tego specjalistycznego oprogramowania.

Surebet

Surebet, czyli pewny zakład, to sytuacja, gdy jesteśmy w stanie na 100% zapewnić sobie wygraną. Tak się może zdarzyć, gdy np. dwóch różnych bukmacherów przewiduje inny rezultat meczu, czy innego wydarzenia sportowego. Np. u jednego z nich kurs wygranej Liverpoolu wynosi 1.2, a u innego taki sam jest kurs przegranej. Obstawiamy w takiej sytuacji oba wyniki i mamy pewność wygranej. Nie jest to częsta sytuacja, ale z naszego doświadczenia wynika, że czasami się zdarza. W takiej sytuacji warto mieć konta u kilku bukmacherów.

Bonusy i specjalne kody

Strony internetowe są źródłem wielu bonusów i atrakcyjnych promocji oferowanych przez bukmacherów. Warto z tego korzystać – początkowe wkłady mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. To są zawsze bardzo atrakcyjne oferty i byłoby błędem z nich nie korzystać.

Grać, czy nie grać?

Nikt nie pomoże nam w odpowiedzi na to trudne pytanie i nie taka jest też intencja tego artykułu. Każdy sam musi spróbować sowich sił w zakładach i ocenić, czy jest gotów ponosić wiążące się z tym ryzyko. Pamiętajmy, że każda wgrana dla kogoś innego oznacza przegraną. Czasem tymi przegranymi z pewnością będziemy też my.