Zakłady na meczach

Mecze piłkarskie – najpopularniejsze zakłady

Obstawianie wyników meczy piłkarskich to jeden z najpopularniejszych zakładów bukmacherskich, dlatego spróbujemy wyjaśnić jak to robić, aby zmaksymalizować swoje zyski. Nasze rady, wskazówki i informacje pomogą ci dokonać pierwszego zakładu oraz zwiększyć swoje wygrane. Korzystanie z naszych porad zapewni lepsze wyniki bukmacherskie.

Nasza lista porad jest długa, ale w końcu chodzi o nasze pieniądze, więc ostrożności nigdy za wiele. I to niezależnie od tego, czy korzystamy z bukmacherów stacjonarnych, czy tych zlokalizowanych w internecie. Pamiętajmy też, że zakłady piłkarskie to najbardziej dochodowa pozycja w ofercie bukmacherów i dlatego nieustannie bukmacherzy ją rozwijają oraz dodają nowe opcje i rodzaje zakładów. Dlatego obstawianie futbolu jest dość skomplikowane.

Piłka nożna od lat zajmuje jedne z najważniejszych miejsc w ofercie każdego bukmachera. Przyczyn jest wiele, ale decydująca jest duża popularność tego sportu. Piłka nożna jest też najbardziej dochodowym sportem na świecie. Statystycznie właśnie na tę dyscyplinę jest przyjmowanych najwięcej zakładów. Atrakcyjne jest też to, że często faworyci zawodzą, co prowadzi do szans na duże wygrane. Szczęśliwe obstawienie przegranej stuprocentowego faworyta może być kluczem do niewiarygodnie wysokich zarobków.

Poradnik dla początkujących graczy

Mechanizm skutecznego zarabiania na obstawianiu meczy piłkarskich jest bardzo skomplikowany, więc nie poruszymy wszystkich możliwych strategii, ale skoncentrujemy się na poradach dla początkujących i średnio-zaawansowanych graczy. Dzięki temu unikniecie najczęstszych błędów jakie popełniają osoby zaczynające przygodę z zakładami bukmacherskimi.

Tylko legalni bukmacherzy

Powinno być to oczywiste, ale zakłady obstawiamy tylko u legalnych (koncesjonowanych), zarejestrowanych przez Ministerstwo Finansów bukmacherów. Do wyboru mamy takich bukmacherów jak Fortuna, STS, LVBET, FORBET, Totolotek, eToto.

Co więcej, dokładna analiza marż bukmacherów dowodzi, że działający legalnie bukmacherzy mają średnie marże wyższe, niż bukmacherzy działający bez zezwoleń. Dlatego warto trzymać się licencjonowanych bukmacherów.

Na początek małe stawki

Niestety żaden z polskich bukmacherów nie oferuje kont próbnych, na których moglibyśmy pobawić się z obstawianiem zakładów. Nie ma wirtualnych żetonów, ani innego rodzaju wirtualnej gotówki. Dlatego nasza przygoda z zakładami musi zacząć się zainwestowania prawdziwych pieniędzy. Dlatego jest bardzo ważne, aby na początku grać bardzo małymi stawkami. Zanim nauczymy się obsługi systemu i wszystkich rodzajów dostępnych zakładów, warto popróbować grać na małych stawkach. Wygrane też nie będą imponujące, ale straty nie będą bolesne.

Z drugiej strony, brak kont demo i wirtualnych żetonów i okresów próbnych pozwala nam od razu zacząć wygrywać prawdziwe pieniądze. Sami zobaczycie, że po kilku zakładach po legendarne 2 zł, szybko zapragniecie zacząć obstawiać większe kwoty.

Pamiętaj też, żeby nigdy nie stawiać całej kwoty swojego budżetu na jeden zakład. Naszym zdaniem nawet 30%, 40% procent tego, co masz to zbyt wiele. Specjaliści często radzą, aby grać stawkami nie przekraczającymi 2% całkowitego budżetu.

Przede wszystkim analiza

Wyniki meczów futbolowych oczywiście nie zależą od nas, ale nie są to zdarzenia zupełnie losowe. Możemy korzystać z gotowych wskazówek oferowanych przez niektórych legalnych bukmacherów, ale oczywiście te wskazówki są bardzo ogólne i lepiej polegać na nas samych.

Przede wszystkich ustalmy pulę drużyn piłkarskich, których rozgrywki będziemy obserwować i śledźmy ich wyniki, żeby wiedzieć co sobą reprezentują. Warto też śledzić wyniki całej ligi, żeby wiedzieć jaki poziom reprezentują poszczególne drużyny. Sprawdzamy też zawsze składy drużyn na dane spotkanie meczowe, kondycję zawodników, kontuzje, możliwe absencje. Uwzględniamy rangę meczu (ona decyduje np. o początkowym ustawieniu zespołów i ich motywacji), prognozy specjalistów i miejsca drużyn w tabeli wyników. Drużyny będą też inaczej grały w przypadku derbów, niż zwykłych rozgrywek ligowych. Pamiętajmy też o hierarchii rozgrywek:
puchary międzynarodowe > rozgrywki ligowe > puchary krajowe > mecze towarzyskie.

Są gracze obstawiający tylko mecze Ligi Mistrzów i lig międzynarodowych, gdyż ligi te zapewniają bardziej przewidywalne wyniki. Z drugiej strony, rozgrywki niższej rangi potrafią prowadzić do wyższych wygranych.

Ważna jest też data rozegrania danego meczu – czy jest to początek, środek, czy koniec sezonu. Zazwyczaj początek i koniec sezonu są najmniej przewidywalne – drużyny docierają się wtedy taktycznie, lub pod koniec sezonu odpuszczają sobie niektóre mecze (i np. wystawiają juniorów w podstawowym składzie). Środek rozgrywek, to zwykle najbardziej stabilny i przewidywalny okres w rozgrywkach.

Źródła informacji

Skąd brać informacje na temat poziomu poszczególnych drużyn piłkarskich? Przede wszystkim oglądajmy mecze, śledźmy wyniki danej drużyny w tym i w poprzednich sezonach. Oprócz tego możemy sięgać po specjalistyczną prasę piłkarską, aby dowiedzieć się np. jaka atmosfera panuje w szatni danego zespołu. Nie bójmy się czytać opinii ekspertów – to zawsze jest cenne źródło informacji. Śledźmy table, preferencje taktyczne poszczególnych piłkarzy i ich styl gry. Na szczęście wiele z tych informacji i analiz znajdziemy w internecie. Z tego powodu gracze internetowi zwykle osiągają lepsze wyniki, niż gracze w punktach stacjonarnych, którzy głównie kierują się sowimi sympatiami i emocjami.

Śledźmy dane do ostatniej chwili

Kolejny częsty błąd początkujących graczy, to obstawienie zakładu zbyt szybko. Pamiętajmy, że skład drużyny wystawionej do danego meczu może się zmienić w ostatniej chwili. Mogą się też zdarzyć sytuacje losowe, np. kontuzje czy wykluczenia. Może też nastąpić nagła zmiana kolejności drużyn w tabeli wyników.

Nie ma stuprocentowych faworytów

Warto pamiętać, że nawet drużyny, które są na pierwszych miejscach tabel wyników czasem przegrywają. I odwrotnie, zespoły z dołu tabeli potrafią ograć zespoły teoretycznie od nich lepsze. Oczywiście można stosować zaawansowane metody statystyczne (opierające się na wynikach poprzednich meczów, analizy przebiegu rozgrywek na własnym boisku i na wyjeździe, formy graczy, kontuzji, żółtych i czerwonych kartek, wyników poprzednich sezonów), żeby próbować obliczać prawdopodobieństwa wygranej, ale całe piękno piłki nożnej polega na dużej nieprzewidywalności wyników meczu.

Pamiętajmy, że prawdopodobieństwo przegrania meczu przez faworyta może być małe, ale zawsze jest niezerowe. Tak samo z remisem – szanse remisu nigdy nie wynoszą zero.

Sprawdzaj oferty różnych bukmacherów

Początkujący gracze często mają wrażenie, że oferty wszystkich bukmacherów są identyczne. Tak jednak nie jest i dlatego warto mieć konta w kilku różnych firmach bukmacherskich. Każdy bukmacher używa trochę innego oprogramowania i zatrudnia innych traderów. W efekcie wyceny poszczególnych wyników są często bardzo różne u różnych bukmacherów. Zdarza się nawet, że możemy trafić na surebet, czyli możliwość obstawienia ze 100% pewnością wygranej.

Dlatego warto śledzić rynek, np. przy pomocy takich narzędzi jak Betradar. Jeżeli zdecydujemy się już obstawić wynik meczu, np. że Chelsa pokona Arsenal i stawka u naszego bukmachera to 2.10, to sprawdźmy, czy przypadkiem tego same zakładu nie zrobimy u innego bukmachera po kursie np. 2.30. Różnica wydaje się niewielka, ale to ponad 10% wyższa wygrana. Jeżeli pomnożymy to przez postawioną stawkę, to różnica robi się znacząca. Różnica ta robi się jeszcze bardziej znacząca, gdy obstawiamy zakłady wielokrotne – wtedy nawet kurs wyższy o 0,1 dramatycznie zmienia wysokość wygranej. Zawsze szukajmy kursów powyżej średniej rynkowej.

Często jest też tak, że jeden bukmacher ma lepsze kursy przedmeczowe (prematch), a inny kursy na mecze na żywo (live). Niestety nie ma idealnego bukmachera, kluczem jest znalezienie kilku, którzy najlepiej będą zaspakajać nasze potrzeby.

Oferty bukmacherów różnią się nie tylko wycenami zakładów, ale też bogactwem i specyfiką oferty. Niektórzy z nich oferują rozgrywki w bardzo egzotycznych ligach lokalnych, inni przede wszystkim koncentrują się na rozgrywkach międzynarodowych (Liga Mistrzów, Liga Europy, Copa Sudamericana, Recopa Sudamericana, AFC Liga Mistrzów, CAF Liga Mistrzów). Niektórzy z nich pozwalają obstawiać 4 i 5 ligę, mecze towarzyskie i oferują alternatywne produkty np. spread, mecze na żywo, czy liga koledżowa.

W Polsce bukmacherem o wyjątkowo głębokiej ofercie jest forbet. Jest to względnie nowy bukmacher, ale oferuje on zakłady na niższe ligi regionalne i regiobety.

Komputer, czy komórka

Porównując oferty bukmacherów nie zapinajmy o urządzeniu, z którego będziemy korzystać. Interfejsy nie wszystkich bukmacherów są jednakowo wygodne, jeżeli korzystamy z komórki.

A może intuicja?

Wiele osób przy typowaniu zakładów kieruje się przede wszystkim intuicją. Nie bez znaczenia są też sympatie do drużyn. Są też gracze obstawiający na ślepo – wtedy adrenalina jest z pewnością największa i emocje sięgają zenitu, szczególnie przy audycjach live.

Z naszego doświadczenia wynika, że gracze, którzy potrafią zapanować nad emocjami osiągają lepsze wyniki i ich wygrane są statystycznie wyższe. Szczególnie widać to w statystykach wygranych w internecie i punktach stacjonarnych. W tych ostatnich większość graczy obstawia zakłady bez dogłębnej analizy, co skutkuje znacznie mniejszym odsetkiem sukcesów.

Rodzaje zakładów

Początkujący gracze są często przytłoczeniu mnogością różnych typów zakładów. Oprócz pojedynczych zakładów (singli) , czy zdarzeń kombinacyjnych możemy też obstawiać serie wydarzeń (taśmy).

Naszym zdaniem na początku lepiej trzymać się zakładów dwudrogowych (dwukierunkowych) lub trójdrogowych (trójdrożnych). W takich zdarzeniach łatwo przewidzieć marżę bukmachera – jest to procent od sumy obstawionych zakładów (zwykle do 10%). Sytuacja znacznie się jednak komplikuje w przypadku obstawiania wielu meczy na jedynym kuponie. Efekt marży i zysku znacznie się w tedy kumuluje. Np. przy obstawieniu 20 meczy na jednym kuponie z postawionych 5 zł możemy teoretycznie wygrać 10 000 złotych. Szanse na to są jednak minimalne i najczęściej, kuszeni perspektywą wysokiej wygranej, po prostu stracimy 5 zł. Dlatego początkującym graczom radzimy obstawianie singli. W dłuższej perspektywie wygramy więcej, niż obstawiając taśmy.

Podobnie jest w przypadku zakładów kombinowanych, najczęściej wyższe wygrane otrzymamy akumulując większy kwoty na singlach.

Mecze piłkarskie to teoretycznie zdarzenie trójdrogowe (czyli trzy możliwe wyniki: zwycięstwo jednej z drużyn lub remis 1X2), ale oferta bukmacherów na wydarzenia futbolowe jest znacznie bogatsza. Mamy popularne zakłady 1X2, typowanie zwycięstwa bez remisu (1 lub 2 DNB), dwudrogowe zakłady z podpórką (z podwójną szansą: 1X, 12, X2, czyli np. remis albo wygrana gości), handicap (stosujemy szczególnie w sytuacjach, gdy jedna drużyna ma zdecydowaną przewagę, czyli np. obstawiamy, że zwycięska drużyna wygra przewagą 2 goli i faktycznie faworytowi odejmujemy jedną bramkę od wyniku), obstawienie bramek strzelonych przez obie drużyny (BTS), liczba goli powyżej lub poniżej pewnej liczby (to jest wiele różnych kombinacji, np. popularne 2,5 gola).

Jest też wiele bardziej egzotycznych zakładów, jak ‚wynik do przerwy’, ‚wynik bramkowy po pierwszej/drugiej połowie’, ‚strzelec pierwszej bramki’, ‚która drużyna strzeli pierwszą bramkę’ (G), ‚obstawienie awansu w rozgrywkach pucharowych’ (A), ‚Under/Over’ (typujemy np. liczbę bramek, rzutów rożnych, żółtych kartek), ‚dokładny wynik’ – obstawiamy dokładny wynik meczu (kursy na taki zakład są bardzo wysokie, bo szanse wygranej są bardzo małe).

Zakłady systemowe

Zakłady systemowe polegają na tym, że nie wszystkie obstawione typy musimy trafić, aby wygrać zakład. Możemy obstawiać np. 2 mecze z 3, albo 2 mecze z 4. Dodatkowo możemy w zakładzie wybrać pewniaki, czyli wskazać te mecze, w których jesteśmy pewni wyniku. W przypadku trafienia pewniaka wygrana znacznie się zwiększa. Pamiętajmy, żeby obstawiać różnorodne mecze – obstawianie wielu takich samych kuponów, często prowadzi do wysokich przegranych.

Jakie rynki obstawiać?

Pamiętajmy, że im więcej jest możliwych wyników danego zdarzenia sportowego, tym mniejszą mamy szansę na wygraną. Np. przy zakładzie na 2,5 gola + wygrana gości, mamy rynek 6-drożny, co sprawia, że szanse naszej wygranej są bardzo niskie. Z ego powodu bezpieczniej obstawiać jest rynki np. dwudrogowe.

Genialne systemy na wygraną

W internecie znajdziemy mnóstwo porad i gotowych systemów zapewniających 100% wygraną. Oczywiście niewiele jest w tym prawdy. Pamiętajmy, ze bukmacherzy zatrudniają doskonałych analityków i stale śledzą przebiegi zakładów, więc praktycznie nie ma sposób, aby łatwo ich oszukać. Nie dajmy się więc nabrać na takie genialne sposoby na wygraną.

Z naszych wieloletnich doświadczeń z zakładami bukmacherskimi wynika, że najlepsza strategia na wygraną, to dużo pojedynczych zakładów, w których uda nam się wytypować więcej zwycięzców, niż wygranych (value betting). Jeżeli od razu liczysz na spektakularną wygraną, to lepiej daj sobie spokój z bukmacherką.

Część czytelników mogła się też natknąć na oferty serwisów oferujących gotowe płatne typy. Z naszych doświadczeń wynika jednak, że tego typu usługi są zwykle sposobem na wyciąganie pieniędzy od początkujących graczy. Korzystanie z tego typu serwisów nie zmienia znacząco odsetku naszych sukcesów. Tego typu oferty są zazwyczaj reklamowane spektakularnymi historycznymi wynikami finansowanymi, które bardzo często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Forex, bitcoin, kryptowaluty…

Wiele osób zwraca się do nas z pytaniami, czy lepiej zarabiać na zakładach bukmacherskich, czy innych popularnych instrumentach finansowych dostępnych w internecie, takich jak rynek kursów walutowych Forex, czy kryptowaluty z bitcoinem na czele. Oczywiście każdy musi sam podjąć decyzję o tym, na co przeznacza ciężko zarobione pieniądze, ale zakłady wzajemne (szczególnie na wydarzeniach sportowych) wydają się cechować większą przewidywalnością, niż czysto spekulacyjne granie na walutach.

Podsumowanie najważniejszych punktów:

W celu wygodniejszego podsumowania powyższego poradnika, przygotowaliśmy listę najważniejszych zasad ułatwiających skuteczne obstawianie meczy piłkarskich.

One thought on “Jak obstawiać mecze piłkarskie?”

Dodaj komentarz